Στην εκδήλωση-αφιέρωμα για τα 40 χρόνια λειτουργίας του Συνδέσμου Φιλολόγων Φθιώτιδας

Ένα μοναδικό αφιέρωμα στην συγγραφέα Άλκη Ζέη απόλαυσαν όσοι βρέθηκαν το πρωί του Σαββάτου (2/12) στο Πολιτιστικό κέντρο του Δήμου Λαμιέων και στην εκδήλωση του Συνδέσμου Φιλολόγων Φθιώτιδας που συμπλήρωσε φέτος 40 χρόνια λειτουργίας.

Οι μαθητές 7 Γυμνασίων και Λυκείων της Φθιώτιδας «συνομίλησαν» με την Άλκη Ζέη μέσα από αποσπάσματα θεατρικών έργων, αναδιηγήσεις και δημιουργική γραφή αποδεικνύοντας ότι η ουσιαστική επαφή με ένα λογοτέχνη και τα έργα του έρχεται για τους μαθητές μέσα από τέτοιες βιωματικές δράσεις.

Η πρόεδρος του Συνδέσμου Φιλολόγων Φθιώτιδας κ. Μαρία Βε Τρίγκα αναφέρθηκε στις δραστηριότητες του  συνδέσμου ενώ απολογισμό των 40 χρόνων λειτουργίας έκανε η πρώην πρόεδρος κ. Δήμητρα Τσεργά.

Στο έργο της Άλκης Ζέη και την γνωριμία τους αναφέρθηκε ο δημοσιογράφος και συγγραφέας Κώστας Στοφόρος που ήταν ομιλητής στην εκδήλωση.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν:

Το 2ο Γυμνάσιο Λαμίας με το θεατρικό «Ο μεγάλος περίπατος του Πέτρου»

εκπαιδευτικοί: Μ. Βε, Μ. Ψιλογιαννοπούλου, Ο. Καραδήμα

μαθητές: (θεατρική ομάδα Βαϊοπούλου Γ., Κοκκορές Μ. Αντωνόπουλος Σ, Βασιλάκου Κ, Διαμαντής Α,  Καλτσή Ν, Μανίκης Π., Μπάκας ε, Κωζάκης  Α.Τερτίγκα Π. μουσική ομάδα: Μπάκας Θ, Κολιός Κ, Τζιανέτας Α,Στόκας Η, Κωστή Φ, Μεγαγιάννη Κ, Ντάνος Λ, Κεραμάρης Ε,  Μπάκας Β,  Χρηστάκης Γ,  Κωστής Α, Μπλέτσας Α, Νταβελάκης Σ, Παναγιωτόπουλος Ν,  Τσαμαδιάς Γ, Μπιθικώτσης Γ, χορεύει Ζαφειρόπουλος Γ.

Το 9ο Γυμνάσιο  Λαμίας με το  θεατρικό «Το καπλάνι της βιτρίνας»

εκπαιδευτικοί: Τσιάκα Δ, Καραχάλιου Β.

μαθητές: Πετροπούλου Η, Σπυροπούλου Π., Τσαρούχα Φ,  Στογιάνοβα Α, Αλεξίου Ε, Γέμελου Κ, Ζιώβας Μ.

Το 1ο ΓΕΛ Λαμίας με το θεατρικό «Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της»

εκπαιδευτικοί: Σιώκου Κ, Καλογερά Σ.

μαθητές: Αναγνωστοπούλου Ι, Αντωνίου Ν, Αποκότου Α, Αργυρόπουλος Γ, Ιωακείμ Β, Παπαδάτου Ε, Τσιμπούκα Ε, Σούλι Α.

Το 4ο ΓΕΛ Λαμίας με το θεατρικό «Η αρραβωνιαστικιά του Αχιλλέα»

εκπαιδευτικοί: Ναούμ Β,  Γκουζούνη Σ.

Μαθητές: Φούντα Β, Μπούλα Κ, Ταυρή  Ν, Πλιακώνης Δ, Αμπλιανίτη Ε, Γρίβα Ε, Πρέντζας Δ, Τσούκαλος Χ, Δάμου Μ.

Τα Λύκεια Αμφίκλειας και Κάτω Τιθορέας με δημιουργική γραφή και ζωγραφική απεικόνιση «Η μωβ ομπρέλα»

εκπαιδευτικοί: Βοϊβόντα Θ, Κουτσικούρη Μ (ΓΕΛ Αμφίκλειας), Δημοπούλου Σ. (ΓΕΛ  Κ. Τιθορέας) μαθητές: Γκίνι Κ, Ρεστέμη Ι, Κούρτι Γ., Φιλιπάσκου Α (ΓΕΛ Αμφίκλειας), Γιαλούρη Κ, Ζάχος Ι. (ΓΕΛ  Κ. Τιθορέας)

Το Γυμνάσιο Μακρακώμης με την αναδιήγηση «Με μολύβι φάμπερ νούμερο δύο»

εκπαιδευτικοί: Αρβανίτη Β, Κόκκοτα Β. μαθητές: Δεληγιάννης Τ, Ιωάννου Μ, Κακογεώργου Κ, Καλλιώρας Γ, Κάνε Μ,  Σκούρα Ε, Τσιρόπουλος Δ.